Всяка стоматологична процедура – здравословна или естетична – е част от планиран процес на лечение. Той е изцяло съобразен с всеки пациент. В общия случай основните етапи включват: първоначален преглед, аналитичен набор от модели за подготовка на плана за лечение, организиране на часовете за лечение и посещенията за профилактични прегледи след приключване на стоматологичните процедури.
Процедури в Стоматологично студио Венелинов
Решението на здравословен проблем, който е свързан с възпалителни процеси, облекчава болката и често пъти спасява пациента от загуба на зъба. Лечението започва с откриване на зъбните канали и тяхното прохождане. След промивката се осигурява стерилна среда, която се запълва с термично активиран материал. Така се осигурява запечатване, което да съхрани зъба и елиминира вероятността от ре-лечение.
Стоматологични процедури за кореново лечение
Гутаперчата е материал, който се „разтапя“ и така изпълва в най-добра степен кореновите канали. И поради естественият си произход – от африканско дърво – не се разгражда от организмът във времето. Това означава, че няма риск след 10 или 20 години в зъба да се образува кухина и да бъдат създадени предпоставки за развитието на микроорганизми, които да провокират повторна инфекция и необходимост от ре-лечение.
Повторното ендодонтско лечение е наложително при болка от вече лекуван зъб или визуална индикация за възпалителни процеси на рентгенова снимка. Счупен инструмент от предходното лечение също е основателна причина за провеждането на ре-лечение. Дори на този етап да не се изпитва болка или да не започнало образуването на гранулом .
При прохождането на канали и особено, ако не се работи с оптично увеличение, има голяма вероятност използвания инструмент да се счупи. Понякога размерите да изключително малки и не прави впечатление на лекуващия доктор. Стандартите за лечение в Стоматологично студио Венелинов определят като недопустимо оставянето на инструмент в зъбния канал.
Щом каналите са проходени, почистени и запълнени следва укрепването на зъба и подготовката му за финално изграждане на коронковата част. Процедурата на „армиране“ може да бъде с фибро-щифт или стъклени влакна в зависимост позицията на зъба. Това е отделен етап в лечението на зъба.
За да бъде възстановяването с коронка окончателно като се минимизира вероятността от отдръпване на венеца е необходимо да му се даде възможност да се адаптира към конструкцията. Това е невъзможно да се постигне прецизно с коронка, която е изработена на място в кабинета.За целта в лабораторни условия се подготвя коронка, която в голяма степен се доближава до формата на окончателната, но е изработена от различен материал. Така пациентът има възможност да усети какви корекции са необходими и лекуващият доктор да ги направи. В резултат финалната конструкция ще има добър контакт със съседните и срещуположни зъби и венецът ще заеме форма без да е травмиран. Така първата временна корона се използва, за да се осигури дъвкателната функция на зъба и защити неговото изграждане до направата на лабораторната.
Рентгенови снимки са необходими, защото на тях може да се види дали има скрити кариеси. Могат да се видят каналите на зъба и дали след кореново лечение са запъленени до край.