Зъбни коронки

 

Красивата усмивка е винаги модерна, но с времето зъбите потъмняват и зачестяват случаите на увреждания. За щастие напредъкът в денталната медицина позволява възстановяването им с различни средства, едни от които са зъбните коронки.

Зъбна коронка – какво е и за какво се използва

Зъбните коронки са много популярно и достъпно микропротезиране, представляващо цяло неподвижно покритие на зъба. С помощта на зъбни коронки се спира започналото разрушаване на зъбите и се възстановява тяхната функционалност. Навременното поставяне на коронка може да удължи с десетилетия живота на зъба и да предпази от бъдещи проблеми и разходи.

Коронка се слага на силно разрушен зъб, когато е невъзможно да се реставрира с пломба. Други случаи са  при необходимост от промяна на размера, формата или цвета на зъба, за защита на зъб при патологично триене на твърдите тъкани например при бруксизъм.

Ролята на зъбната коронка е едновременно да предпазва зъба и да осигурява функционалността му, затова изработката ѝ е от значение.

Видове зъбни коронки – предимства и недостатъци

Най-често използваните видове зъбни коронки са три:

Металокерамични коронки

Изработени са от медицински или благороден метал с няколко керамични слоя върху него. По цвят керамичната повърхност е близка до зъбния емайл, а металът е хипоалергенен и безопасен.

Този вид коронки са най-достъпен вариант като цена. Едновременно с това са устойчиви, здрави, с естетически вид и не задържат плака.

Техен недостатък е, че трябва да бъде изпилена повече зъбна тъкан и каналите да се депулпират. Освен това не са подходящи за поставяне на предни зъби поради прозирането на метала през керамиката. Това, че влизат в контакт с венечната тъкан, може да доведе до откриване на зъбния корен.

Не се препоръчват за деца и пациенти с болни венци поради опасност от нараняване на венците.

Керамични (порцеланови) коронки

Заради изцяло керамичната си структура те имат изключително естетичен вид и не се различават от естествения зъбен емайл. Добър вариант са особено за протезиране на резци и кучешки зъби и поради естетиката си, и поради по-голямата си крехкост, в сравнение с металокерамиката. Комбинират се с циркониева основа, ако са за дъвкателни зъби.

Предимства на керамичните коронки е близостта им с цвета на зъбите, това, че не се окисляват, не изменят цвета си, не предизвикват алергични реакции и възпаления. Освен това поставянето им изисква минимално изпилен зъб.

Недостатъкът им е, че не са подходящи за молари, дълги мостове и при бруксизъм.

Циркониеви коронки

Циркониевият диоксид е смятан за най-издръжливият материал за изработка на зъбни коронки. Цирконият е непрозрачен, което придава естетичен вид на коронката.

Освен здравина и естетика, циркониевите коронки имат срок на годност 10-15 г. Поставят се и на предни, и на задни зъби, както и на импланти. Приемлив вариант са за хора, които са алергични към благородни метали. Докато се използват, не променят цвета си.

Като техен недостатък се отчита по-високата цена, но тя се компенсира с дълготрайното им използване.

Стоматологът ще прецени най-добре кой вариант да се избере, като отчита желанието и възможностите на пациента.

Поставяне на зъбни коронки

Обикновено за поставяне на зъбна коронка са нужни две посещения при стоматолога. При първото специалистът преглежда устната кухина и определя материала за протезиране въз основа на мястото на зъба и предпочитанията на пациента.

Подготовката на зъба включва лечение на кариес, отстраняване на остатъци от стара пломба и др. Зъбът се изпилява за максимално точното фиксиране на коронката. При по-голямо разрушение на естествената коронка на зъба се изгражда нова основа, като това често включва поставяне на щифт в корена.

Следващата стъпка включва свалянето на отпечатък. Той се снема със стоматологичен восък с цел идеалното пасване на коронката, без да се променя захапката и дъвкателната способност.

Докато тече процесът по изработката на коронката, се поставя пломба или временна коронка.

При второто посещение се изпробва готовата коронка и при необходимост се коригират някои детайли. Закрепва се върху зъба и се полира за постигане на завършен вид.

Противопоказания за поставяне на зъбни коронки

Има различни ситуации, при които поставянето на зъбни коронки е неприемливо:

  • недостатъчна здравина на зъбния корен;
  • нисък зъбен остатък;
  • тежка форма на пародонтални заболявания;
  • неправилна захапка;
  • твърде дълбоко разположение на зъба под нивото на венците;
  • при деца или младежи с недоразвити зъби, при бременни жени и кърмачки.

Грижа след поставяне на зъбни коронки

Предимство на зъбните коронки е, че не изискват по-различни грижи от обичайните за поддържане на устната хигиена, като при почистване с четка и неабразивна паста особено внимание се обръща на коронките.

Препоръчително е също да се избягват много твърди, груби или лепкави храни, както и зъбни избелващи продукти.

Цени на зъбни коронки

Цената на коронката може да е различна, в зависимост от материала на изработка, разположението на зъбите, състоянието им и необходимостта от допълнителни процедури. Металокерамичните коронки са по-евтини, докато при керамичните и циркониевите цената е по-висока.

Случаи на поставяне на зъбни коронки от нашата практика

В Стоматологично студио Венелинов имаме множество успешни разрешени случаи на лечение на зъби, включващо като последен етап поставяне на зъбни коронки. Такива са например възстановяване на липсващи зъби с корони върху импланти, поставяне на порцеланова коронка след кореново лечение и др.

Защо да се доверите на Стоматологично студио Венелинов за поставяне на зъбни коронки?

Стоматологично студио Венелинов е мястото, където ви очаква висококачествено обслужване от професионалисти. Ще получите компетентна оценка на състоянието си, съвети за избор на материал за изработка на зъбни коронки и прецизно извършена процедура. С помощта на зъбни коронки опитният ни екип ще ви помогне да постигнете красива и уверена усмивка.

Виж всички Статии

Запази час

    Ако имате конкретни проблеми, моля напишете ги в полето Подробности.