ФАКТОРЪТ „ЗДРАВЕ НА МЛЕЧНИТЕ ЗЪБИ“

Майката носи огромна отговорност, включително за усмивката на бъдещото човече.

Родители неразумно неглижират лечението в ранна детска възраст.

Многобройни са факторите за доброто здраве и хубавия външен вид на зъбите ни. Важни са храненето, хигиената, профилактиката и т.н. Повечето от бъдещите майки вече са добре информирани, че от начина им на живот зависи здравето на бъдещото човече – включително и здравето на усмивката му в ранна и в зряла възраст.

Зъбите – било то млечни или постоянни, преминават през различни етапи на образуване. Започва се със залагане на зъбния зародиш, следва отлагане на емайл и дентин – главните тъкани изграждащи зъбите, после – тяхната минерализация  и образуването на коронката, за да се стигне до образуване на корена. Последният етап – резорбцията на корена при пробива на постоянен, е нормално да се наблюдава при млечните зъби. При постоянните се приема за патология.

Първи етап в развитието на млечните зъби

Зародишите на всички млечни зъби ( а и на някои постоянни) се образуват още по време на вътреутробното развитие на детето, което прави бъдещата майка главния отговорник за осигуряването на оптималните условия. За  клинициста това е периодът, в който трябва да насърчи хранителна профилактика на бременната – рационалното хранене с прием на витамини и минерални вещества и избягването на токсични и вредни за здравето на плода храни стоят в основата на тази ранна профилактика. Липсата на зъбна пъпка (зародиш) означават бъдеща липса на определен зъб – т.е. по време на залагане на съответния зародиш са действали причини, възпрепятствали образуването му.

Ако липсват повече зъби – смущението е действало по-дълго време. Когато говорим за липсващи зъби трябва да отбележим, че това явление е много рядко наблюдавано при млечното съзъбие и по-често при постоянното, където основната причина е наследствеността.

Втори етап в развитието на млечните зъби

Това са почти едновременно протичащите процеси на отлагане на емайл и дентин и тяхната минерализация. Това е времето за начало на минералната профилактика – освен задължителните протеини, витамини, е необходимо достатъчно количество калций, флуор, фосфор. Именно те осигуряват процесите на минерализация. През този период могат да настъпят смущения в структурата на отложения емайл и дентин – хипоплазии или в тяхната минерализация – хипоминерализации.

Трети етап – оформяне на зъбната коронка

За временните зъби това се случва в периода от втори до единайсети месец след раждането на детето. При постоянните коронката на първия молар (първият зъб пробиващ в устата) е оформена на 3г., а до 8г. се оформят и останалите. През този период профилактиката трябва да продължи – не е възможно възникването на нарушения в структурата на отложения емайл, а само по отношение на минерализацията и узряването му.

 

Броят на млечните зъби е 20 – от тях 8 са резците (4 на горна челюст и 4 на долна), 4 са кучешките (2 горе и 2 долу – в ляво и в дясно) и 8 кътника (липсват предкътниците). Пробивът на всеки един от тях става в точно определени срокове, които ще бъдат представени в таблица.

I.зъб 6 – 8 м
II. зъб 8 – 12 м
IV.зъб 12 – 16 м
III. зъб 16 – 20 м
V. зъб 20 – 30 м

 

На 2-годишна възраст детето има в устата си всички млечни зъби. Трябва да се отбележи, че всяко дете е индивидуална личност и е възможно да не следва тези стъпки за пробив, като за норма се приема пробив с между 2 месеца по–рано и 4 месеца по–късно от посочената в таблицата.

По време на пробив е възможно да се наблюдава леко влошаване на общото състояние с вдигане на температура, раздразнение и загуба на апетит, нарушения в дишането, отделяне на по–големи количества слюнка. В устата се наблюдава подуване и зачервяване на лигавицата на мястото на пробив.

При млечните зъби е нормално да се наблюдават така наречениете треми – разстояния между зъбите.Тези разстояния са необходими за правилното подреждане на постоянните, които са с по–големи размери и се нуждаят от повече място.

Последствия от неглижирането на млечните зъби

Много родители неглижират състоянието на млечните зъби на децата си, като основното схващане, което се наблюдава между тях е, че така или иначе те ще се сменят, следователно нямат нужда от лечение. Това е напълно погрешно тъй като млечните зъби оказват огромно влияние за правилното развитие на постоянните. Кариесните заболявания на временните зъби се развиват изключително бързо и агресивно. Ненавременна намеса и лечение би довела до засягане на нерва на зъба и неговото умъртвяване, което затруднява пробива и много често изкривява постоянния зъб. Ако пък изобщо не се лекува – води до увреждане на зародиша на постоянния зъб, който все още се оформя в челюстите на детето.

Ето затова грижата за здравето на млечните зъби трябва да бъде приоритет за родителите, като това включва чести профилактични прегледи при стоматолог (на всеки 4-6 месеца), правилно хранене с избягване на захарни напитки и храни, особено между основните хранения, правилно поддържане на лична орална хигиена – с подходяща четка, паста и допълнителни конци, вода за уста, интердентални четки, съобразени с възрастта на детето.

kimo_bigger_emilevadetskistomatolog

Виж всички Статии

Запази час

    Ако имате конкретни проблеми, моля напишете ги в полето Подробности.